آشنایی با انواع قفل جواهرات و زیورآلات
آشنایی با انواع قفل جواهرات و زیورآلات

 انواع قفل جواهرات و زیورآلات

آشنایی با انواع قفل جواهرات و زیورآلات :

قلاب ها تنها وسیله ای برای محکم کردن دو سر گردنبند یا دستنبد نیستند ، بلکه از ضروریات جواهرات به شمار می آیند و در انواع گوناگون یافت می شوند.
انواع قفل جواهرات هر یک اثری خاص بر روی جواهرات دارند ،بنابراین انتخاب قفل مناسب برای جواهری که می خواهیم
می سازیم مهم تر خواهد بود.

قفل های حلقه ای فنری

قفل های جواهرات تنها اجزای کاربردی در محافظت از دو انتهای یک قطعه ی جواهر نیستند ، گرچه برخی از این قفل ها تنها نقش حفاظتی داشته و با ظاهری منسجم از بیش از حد سنگین شدن جواهر جلوگیری می کند.
انواعی از قفل ها نیز وجود دارند که ساختاری متفاوت تر داشته و در طراحی کلی جواهر نقشی جدی ایفا می کنند.
ساختار بعضی از این قفل ها به گونه ای است که در باز و بسته کردن بسیار دشوار هستند و باید حتما با کمک فرد دیگری انجام گیرد.در این مقاله قصد آشنایی با انواع قفل جواهرات و زیورآلات داریم.

قفل های خرچنگی

از اسم این قفل به آسانی می توان ظاهر آن را حدس زد، اما در تصویر مشخص است که این قفل را در انواع مختلفی با ظاهر متفاوت و البته متناسب با نوع جواهر می سازند.
قفل خرچنگی فنری کوچک در ساختار خود دارد که تا اهرم حرکتی نداشته باشد، قفل را بسته نگه می دارد.
از قفل های خرچنگی اغلب در دستبند ها، گردنبندها و پابند ها استفاده می شود.این سبک از قفل ها نسبت به قفل های حلقه ای آسانتر باز و بسته می شوند.

آشنایی با انواع قفل جواهرات و زیورآلاتقفل جعبه ای

قفل های جعبه ای از دو قطعه تشکیل شده اند که با کشیدن اهرم داخلی به سمت پایین، و اندکی فشار قفل باز خواهد شد.
و اگر این قطعه را دوباره به سمت داخل فشار دهید، قفل بسته خواهد شد.
کارکرد قفل های جعبه ای دشوار نیست، اما برخی اوقات قدرت و توانایی قفل های خرچنگی را ندارند.
قفل های جعبه ای در اشکال گوناگون که جنبه ی تزیینی نیز دارند و ساده و معمولی در اندازه ها و اشکال متنوعی در بازار وجود دارند.

قفل جعبه ای

ساختار قفل های جعبه ای

محافظی بر روی این قفل تعبیه شده است که بر روی اهرم قفل قرار گرفته و میزان امنیت آن را افزایش می دهد.
قفل های مخفی درون طراحی جواهر قرار گرفته و پس از چفت شدن به ظاهر ناپدید می شوند، که با این کار، ظاهر جواهر کاملا دست نخورده و بی وقفه می ماند.
این قفل چفت اضافه ای دارد که میزان امنیت را افزایش می دهد.این قفل ها تحمل جواهرات با وزن متوسط را دارند. در صورتی که گردنبندهای چند قطعه ای ساخته اید، هر نوع قفلی مناسب خواهد بود.

 قفل آهنربایی

همانطور که از اسم این قفل پیداست از دو جزء آهنربایی تشکیل شده است و به سبب ربایش هر جزء توسط سمت مقابل دو قسمت بر روی هم قرار گرفته و اغلب زائده های مانع از لغزش آنها بر روی یکدیگر شده و دو جزء را بر روی هم ثابت نگه می دارد. قفل آهنربایی در اشکال و اندازه های مختلفی تولید می شود و اغلب در ساخت دستبند های چرمی کاربرد دارد.

 قفل آهنربایی

قفل قلابی

قفل های قلابی به شکل “S” جزو قدیمی ترین قفل ها در ساخت گردنبند به شمار می آیند و نام آن برگرفته از شکل قلاب مانند آن است که در سمت دیگر گردنبند که اغلب حالت حلقه ای دارد فرو میرود. از این قفل اغلب در ساخت زیورآلات با اجزای مهره ای شکل همانند زیورآلات مرواریدی استفاده میشود.

قفل قلابی قفل پیچی

این قفل از دو بخش میله ای شکل تشکیل شده است که یک سمت حالت پیچ و بخش دیگر حالت مهره دارد و با چرخش قسمت پیچی در داخل بخش مهره مانند قفل محکم می شود.

 قفل پیچیقفل زنجیر توپی

این نوع قفل مخصوص زنجیرهایی میباشد که از به هم پیوستن کره های فلزی کوچک تشکیل شده و به اصلاح زنجیر توپی نام دارد. برای بستن این نوع قفل توپک انتهایی زنجیر را در میانه ی قفل که دارای فرو رفتگی است قرار داده و با هدایت توپک در جهت چپ یا راست و داخل قسمت باریکتر، قفل محکم می شود. استفاده از این نوع قفل در دستبند های ظریف مرسوم است.

قفل زنجیر توپی قفل چرخان

قفل چرخان دارای دو بخش مجزا می باشد که یکی حالت میله ای دارای زائده هایی در سطح خود و بخش دیگر لوله ای توخالی می باشد و با قرار دادن میله داخل بخش لوله ای و فشار دادن آن قفل محکم میشود. قفل چرخان اغلب در ساخت دستبند های النگویی استفاده می شود. اغلب زیورآلاتی که دارای قفل چرخان هستند دارای یک لولای ظریف در بدنه ی می باشند تا با باز کردن دو سمت زیور اجزای قفل از یکدیگر جدا شوند در غیر این صورت دارای زائده ای جهت داخل کشیدن بخش میله ای و باز شدن قفل می باشند.

 قفل چرخان

قفل تاشو

قفل تاشو از یک بخش قفل و یک بخش حلقه تشکیل می شود. بخش قفلی دارای دو نیمه است که توسط لولای ظریفی به هم متصل شده اند. با قرار گرفتن بخش حلقه ای در میان دو نیمه ی قفل و فشار دادن آن،گیره  بسته شده و قفل محکم میشود. از قفل تاشو اغلب در ساخت دستبند و گردنبند های ظریف و طرح جواهر استفاده می شود و قفلی با قابلیت اعتماد بالا و در رده ی قفل های شیک می باشد.

قفل تاشو

قفل مهره ای یا بافت آسانسوری

این قفل بر خلاف اکثر قفل ها حالت فلزی ندارد و از دو رشته نخ طنابی مستحکم که بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و بافتی لوله ای شکل  این قفل را تشکیل میدهد و باعث لغزش دو رشته نخ بر روی هم می شود.این قفل اغلب در ساخت دستبند ها ی مهره ای و سنگی اسپرت به کار می رود.

قفل مهره ای یا بافت آسانسوری