راهنمای تمیز کردن و مراقبت از سنگ اوپال
راهنمای تمیز کردن و مراقبت از سنگ اوپال

راهنمای تمیز کردن و مراقبت از سنگ اوپال

راهنمای تمیز کردن و مراقبت از سنگ اوپال :

یکی از جواهر بسیار زیبا و خاص کخ باید به درستی مراقبت شود و تمیز شود سنگ اوپال می باشد. این سنگ بسیار حساس بوده به همین دلیل اگر به خوبی نگهداری نشود جذابیت خود را ازدست می دهد.
اگر می خواهید این سنگ جذابیت خود را از دست ندهد با ما همراه باشید تا نکاتی را برای مراقبت و نگهداری از این سنگ توضیح دهیم.

راهنمای تمیز کردن شکل‌های مختلف سنگ اوپال

روش تمیز کردن سنگ اوپال به فرم و شکل آن بستگی دارد.
برخی از سنگ‌های اوپال یکپارچه و درسته هستند، در حالی که ممکن است برخی دیگر دو یا چند لایه باشند. یعنی چند لایه از سنگ اوپال به هم چسبانده شده و یک جواهر کامل را شکل داده‌اند.

اوپال دو لایه : این نوع سنگ ها از دو لایه اوپال به هم چسبیده تشکیل شده اند همچنین یک لایه پوشش محافظ مشکی رنگ تشکیل شده است. برای پر رنگ تر شدن رنگ اوپال ها این لایه مشکی به آنها وصل شده است این لایه مشکی برای پررنگ‌تر شدن رنگ اوپال‌ها به آنها وصل می‌شود.

اوپال سه‌لایه : همانند اوپال دو لایه، در مدل سه لایه هم یک لایه‌ی شفاف روی سطح اوپال (شیشه یا کوارتز) کار می‌شود تا از سنگ محافظت کند و شکل گرد و گنبدی به سطح آن ببخشد.

اوپال یکپارچه : سنگی طبیعی است که فقط برش خورده و پولیش شده است.
شما با نگاه کردن به سنگی که خریداری کرده‌اید می‌توانید تشخیص دهید که اوپال یک تکه، دو تکه یا سه تکه است.برای تمیز کردن سنگ‌های اوپال لازم است پودر صابون غیرعطری و ملایم را با نصف لیوان آب ولرم مخلوط کنید.اگر اوپال شما یکپارچه است، سنگ را چند ثانیه درون محلول صابون حرکت دهید و سپس آن را با یک پارچه میکروفایبری یا پارچه‌ای که پرز نمی‌دهد، خشک کنید.

اما اگر اوپال دو یا سه لایه است، به هیچ عنوان جواهر را درون محلول صابون قرار ندهید زیرا چسبی که لایه‌های سنگ را به هم وصل کرده، باز می‌شود و جواهر شما از شکل می‌افتد. برای تمیز کردن این سنگ‌ها، چند قطره از محلول آب و پودر صابون را روی سنگ بمالید، سپس با پارچه بدون پرز یا پارچه میکروفایبری روی سطح سنگ را تمیز کنید. مراقب باشید که دستمال را روی سنگ خیلی فشار ندهید.

راهنمای تمیز کردن و مراقبت از سنگ اوپال

تمیز کردن طلا و جواهرات اطراف سنگ اوپال

در بیشتر طلاهایی که نگین اوپال دارند، از سنگ‌های قیمتی دیگر هم در کنار این سنگ استفاده شده است. بنابراین لازم است همه‌ی سنگ‌ها و طلا هم تمیز شود.

برای این منظور شما به یک مسواک نرم نیاز دارید. مسواک را درون محلول صابون و آب (که در بالا توصیح دادیم) فرو ببرید و سپس به آرامی روی سطح دیگر جواهرات و روی طلایی که اوپال روی آن سوار شده، بکشید. اما مراقب باشید به هیچ عنوان نباید مسواک را روی سنگ اوپال بکشید.