چگونه از تغییر رنگ مروارید جلوگیری کنیم ؟
چگونه از تغییر رنگ مروارید جلوگیری کنیم ؟

چگونه از تغییر رنگ مروارید جلوگیری کنیم ؟

در این مقاله قصد توضیح چگونه از تغییر رنگ مروارید جلوگیری کنیم ؟ دایم.
وقتی مروارید تغییر رنگ می کند بهترین راه ، پیشگیری است. برای پیشگیری از تغییر رنگ مروارید باید ان را در درون یک محفظه و بدون هوا نگذارید که خشک و شکننده شود.
نباید مروارید در کیسه های پلاستیکی قرار دهید ،باید مروارید را در درون جعبه قرار دهید اما اگر درون جعبه هوا جریان ندارد و گرم است نگذارید.

همچنین باید به یاد داشته باشید که مروارید جز جواهراتی است که باید مدام آن را بپوشید و استفاده کنید.
این کار از خشک شدن این گوهر پیشگیری می‌کند. وقتی مروارید در تماس با پوست انسان قرار می‌گیرد، روغن و چربی پوست را جذب می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا مرطوب بماند.

به طور مثال، اگر گردنبند مروارید دارید، لازم است هر دو هفته یک بار آن را از گردن بیاویزید تا از تغییررنگ مروارید جلوگیری کنید.

این را در ذهن داشته باشید، با اینکه تماس مستقیم مروارید با پوست برای افزایش عمر آن بسیار لازم است اما وقتی تحرک زیاد دارید یا ورزش می‌کنید از این جواهر استفاده نکنید.

پس از استفاده از مروارید لازم است آن را با یک پارچه نرم و تمیز خشک کنید. این باعث می‌شود تا عرق اضافی یا هرگونه مواد شیمیایی مثل عطر یا لوازم آرایشی از سطح آن پاک شود.

راه و روش های نگهداری از مروارید

  • هرگز مصنوعات مروارید را درون آب خیس نکنید. با مروارید اصل حمام یا استخر نروید زیرا این کار باعث ضعیف شدن بافت ابریشم می‌شود و در نهایت ممکن است به پاره شده رشته منجر شود.
  • مروارید را زیر تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید. در مکان‌هایی که دما بسیار بالاست همانند سونا هم از آنها استفاده نکنید.
  • اگر روی مروارید سرکه، آب میوه یا مواد شوینده ریخت، بلافاصله با یک دستمال مرطوب آن را تمیز و سپس با دستمال دیگری آن را خشک کنید.
  • مروارید، به شدت در برابر اسید، قلیا و رطوبت زیاد حساس است. برای حفظ درخشندگی این سنگ باید آن را از تماس با مواد آرایشی و بهداشتی، اسپری مو یا عطر دور نگه دارید.
  • بهترین زمان استفاده از زیورآلات مروارید این است که بعد از پوشیدن همه لباس‌ها، آرایش کامل و استفاده از عطر و اسپری، آن را استفاده کنید.

چگونه از تغییر رنگ مروارید جلوگیری کنیم ؟

آیا تغییر رنگ مروارید یک مشکل به حساب می آید ؟

با تغییر رنگ مروارید زیبایی ظاهر خود را از دست می دهد همچنینی پایداری و دوام آن نیز کاهش می یابد. وقتی مروارید خشک می‌شود و رطوبت درونی خود را از دست می‌دهد، شکننده می‌شود و در نتیجه شروع می‌کند به ترک برداشتن می کند.
وقتی چنین مشکلی پیش می‌آید می‌توانید این ترک‌ها را در لایه بیرونی مروارید مشاهده کنید. در این حالت دیگر راهی برای تعمیر یا ترمیم مروارید وجود ندارد.